jedním ze „zlatých grálů“, jež by mohly vést k řešení nejen aktuální pandemie, ale i případných budoucích, je takzvaná pankoronavirová vakcína − tedy látka účinná proti všem mutacím, respektive variantám viru. Stane se takovým grálem očkovací látka založená na nanočásticích ferritinu, kterou vyvíjí armáda Spojených států? Zatím má za sebou preklinické zkoušky u primátů, jimž poskytla ochranu proti původnímu kmeni SARS-CoV-2 i jeho variantám. Stručně představujeme princip této inovativní technologie i její dosavadní výsledky. Naopak perorální kombinace antivirotik nirmatrelviru a ritonaviru (známější pod názvem Paxlovid) již míří do klinické praxe a je netrpělivě vyhlížena i u nás. Dle průběžných výsledků snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí u rizikových pacientů s onemocněním COVID-19 až o 90 % a vykazuje konzistentní aktivitu proti všem variantám viru. Přehledně shrnujeme stávající závěry klinických studií a informace, pro které pacienty a za jakých podmínek je lék určen. Alergie na roztoče patří k téměř všudypřítomným jevům, které už vnímáme jako součást „širší normy“. Naši pacienti to tak ovšem vnímat nemusejí, protože „běžné“ nutně neznamená „banální“. Sice se jedná o nejčastější nesezónní inhalační alergii, ale paradoxně i o poměrně poddiagnostikovaný problém. Praktické a aktuální informace (nejen) k diagnostice a možnostem prevence či léčby najdete v naší specializované sekci na webu proLékaře.cz.
Naopak v případě autoinflamatorních onemocnění se vesměs jedná o vzácné choroby, proto je důležité vytvořit a udržet mezi širokou lékařskou veřejností povědomí o jejich existenci. Pro samotnou klinickou praxi je potom klíčové znát možnosti, kam se lze obrátit, pokud pro tyto pacienty potřebujeme specializovanou péči. Proto jsme pro Vás připravili audiovizuální kurz, který si klade za cíl seznámit s etiopatogenezí a klasifikací autoinflamatorních onemocnění a co nejpřesněji tento pojem definovat a vysvětlit. Speciální místo je potom v kurzu vymezeno systémové formě juvenilní idiopatické artritidy. Za jeho absolvování můžete získat 4 kredity ČLK.
A na závěr pro Vás máme něco ryze praktického − interaktivní kazuistiku pacientky s diagnózou paranoidní schizofrenie po relapsu onemocnění. V průběhu terapie se vyskytly komplikace v podobě nárůstu hmotnosti, zhoršení metabolických parametrů, sedace i sexuální dysfunkce, žena navíc není schopná dodržovat zásady zdravého životního stylu. Co myslíte, dá se i v takovém případě najít optimální léčebný postup? Možná máte takové pacienty i ve své péči − zkuste tedy porovnat svůj přístup s autorovým.
Úspěšný rok 2022 Vám přeje za tým proLékaře.cz Petra Čekalová |